Hırvatistan Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Hırvatistan Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Hırvatistan Uzun Süreli Vize

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Vize Bilgileri

Hırvatistan Uzun Süreli Vize

Hırvatistan uzun süreli vize, yetki sahibi edilmiş olan vize merkezleri ya da vize başvuru firmaları tarafından kabul edilmemektedir. Bu tip uzun vize nedeniyle başvuru yapacak olan kişiler direkt olarak Hırvatistan Büyükelçiliği’ne ya da Hırvatistan Konsolosluğu’na yapması gerekmektedir. Hırvatistan seyahati nde bulunacak olan Türkiye sınırları içerisindeki vatandaşların Hırvatistan ülkesi için gerçekleştireceği seyahatler öncesinde Hırvatistan vize işlemine tabi tutulmaktadırlar.

 

Hırvatistan ülkesi, 1 Nisan 2013 tarihinden bu yana Avrupa birliği üyesi bir ülke olur iken ayrıca iki ülke arası seyahatlerde de biz uygulamalarını geçerli kılmaktadır. Büyükelçilik, Hırvatistan Başkonsolosluğu Hırvatistan vizesi adı ile ilgili hizmetler verilirken ve Hırvatistan Başkonsolosluğu tarafından yetki sahibi edilmiş başvuru firmaları aracılığıyla da başvuru merkezlerin aracılığı ile Hırvatistan vize başvuruları işlemleri gerçekleştirle bilmektedir.

 

Ayrıca Türkiye ülkesindeki resmî pasaport sahibi olan vatandaşlar ise, 180 günlük süre içerisinde bulunan 90 günü geçmemek kaydıyla ile Hırvatistan vizesinden muaf tutulmaktadırlar. Hırvatistan konsolosluğunun Express vize uygulaması mevcuttur. Hırvatistan Vizesi normal bir prosedür şeklinde başvuru yapılmasının akabinde beş ila 40 iş günü, Hırvatistan Express vize işlemleri adına yapılacak olan başvurudan ise başvurudan sonrasında üç iş günü içerisinde sonuç bulmaktadır.

 

Hırvatistan vizesi, Schengen vizesi değildir ancak Schengen vizesi prosedürleri uygulanmaktadır. Ayrıca Hırvatistana giriş yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra Hırvatistan vize evrakları ile Schengen vize evrakları istisnalar kapsam dışarısında oldukça benzer niteliklere sahiptir.

 

Hırvatistan Konsolosluğu ve Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınmaktadır?

Hırvatistan vizesi, şahsi başvurular ve Hırvatistan Konsolosluğu tarafınca yetki sahibi edilmiş olan vize başvuru merkezi başvuru firmaları tarafından sağlanır bilmektedir. Eksiksiz bir şekilde organize edilmiş olan Hırvatistan vize evrakları ve Hırvatistan uygun koşulların yerine getirilmesi ile beraberinde alınacak bir vizedir.

 

Hırvatistan vize salına yapılacak olan başvurular olması akabinde, Hırvatistan konsolosluğunun randevu uygulaması maalesef bulunmamaktadır. Randevusuz bir Hırvatistan vize işlemleri için başvuru yapılabilir iken, Hırvatistan Konsolosluğu tarafınca yetki sahibi olan kurum ve kuruluşlar Hırvatistan vize işlemleri adına çalışmalar yürütmektedir ve firmalar aracılığı ile de Hırvatistan vize başvurularında bulunabilme hakkına sahiptir.

 

Hırvatistan vize başvurusu için Hırvatistan Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan vize başvuru sahibi hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilmesi sağlanmaktadır. Hırvatistan vize başvuruya ait formun doldurulması ve ülke için vize evrakları içerisinde bulundurulması zorunlu iken bunun akabinde eksiksiz ve İngilizce dili olma koşulu ile vize başvuru evraklarında bulunacak olan bilgiler ile tutarlı gösterecek şekilde doldurulması gerekmektedir.

 

Hırvatistan Vizesi Adına Gerekli Evraklar

Hırvatistan vizesi adına gerekli belgeler, yapılacak olan Hırvatistan seyahat nedenine göre ve içeriğine göre değişkenlikler göstermektedir. Hırvatistana konferans, toplantı ya da ticari bir iş gerekçesi nedeniyle gidilmesi akabinde Hırvatistan ticaret biz evrakları, kısa süreli, daveti olmadan ve Hırvatistan turu ile turistik bir gerekçeyle gidilmesinin akabinde Hırvatistan turist vizesi belgeleri, ailem arkadaş ziyaretinde bulunacak olunmasının akabinde ise Hırvatistan aile ziyareti ya da Hırvatistan özel ziyaret vize evrakları organize edilebilmektedir.

 

Hırvatistan’a Vize Var Mı? Hırvatistan Vizesi Schengen Midir?

Hırvatistan 2013 yılı itibari ile günümüze kadar olan kısım içerisinde Avrupa birliği üyesi olarak bilinmektedir ve kayıtlara geçmektedir. Bu tarihten bu yana, ilk iki ülke arası karşılıklı vize uygulamaları mevcut iken, Türkiye sınırları içerisinde bulunan Türk vatandaşları Hırvatistan vizesi alma işlemine tabi tutulmaktadırlar.

 

Ayrıca Hırvatistan vizesi Schengen vizesi dahil kapsamında değildir ve Schengen vizesi değildir. Burada pasaporta sahip olan kişiler, Hırvatistan Konsolosluğu tarafından Yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri ve vize başvuru firmaları aracılığı ile vize alınarak Hırvatistan seyahatleri gerçekleştirilebilir. Fakat bilinmesi gereken bir ayrıntı mevcuttur, çiftçi ya da çok girişli Schengen vizesi ile Hırvatistana giriş yapılabilme imkanı sunulmaktadır.

 

Geçerli bir Schengen vizesi mevcut ise, Hırvatistan vizesi alınmadan ülkeye giriş yapılması koşulu Schengen vizesinin çift ya da çok girişte olması ile kaynaklanmaktadır.

Tek girişli Schengen vizesi ile Hırvatistan ülkesine giriş yapılamamaktadır. Bu nedenden dolayı uygun durum olanaklarının birlikte seyahat ettikleri kişiler bu prosedürlere uygun değil ise, Hırvatistan vizesi almaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra Schengen vizesinde belirtilen kalış süresini de aşmamış olması en önemli etkenlerden sadece bir tanesidir.

 

Hırvatistan Vizesi Ne Kadar Zamanda Sonuç Alır?

Hırvatistan vizesini çıkış süresi, kişinin yapmış olduğu vize türüne göre oldukça farklılıklar göstermektedir. Ancak uzun vize türü ise Hırvatistan Konsolosluğun yetkisi altındadır. Uzun tip vize başvuruları direkt olarak Hırvatistan konsolosluğuna yapılmaktadır. Bu süre konsolosluk nedenlerine göre normal koşullar içerisinde ilk 15 gün içerisinde belirtilmektedir ancak geçerli nedenlerle ve istisnai durumlar kapsamı içerisinde bu süre 60 güne kadar çıkabilmektedir.

 

Hırvatistan Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hırvatistan vize ücretleri, Hırvatistan Konsolosluğu yetkilileri tarafından belirlenmektedir ve vize türüne ayrı kalış süresine göre oldukça farklılık sergilemektedir. Ayrıca 12 yaş altındaki çocuklardan ve uzun süreli eğitim amacıyla gidecek olan öğrencilerden vize ücreti alınmamaktadır. Vize muafiyeti ilgili kararlar güncellenebildiğinden dolayı vizeden muaf olan kişiler ise Hırvatistan konsolosluğunun resmî sitesinde yer alacak ücretleri teyit etmeleri gerekmektedir.

 

Hırvatistan vize başvuruları için konsolosluğa doğrudan ve yetki sahibi edilmiş olan vize başvuru merkezi aracılığı ile yapılabilmektedir. Vize başvuru merkezlerinin aracılığı ile gerçekleştirilecek olan başvurularda ek koordinasyon bedelleri ayrıca talep edilmektedir. Hırvatistan vizesi adına yapılacak olan başvurularda, Hırvatistan’da çalışma hakkı veren bir tür vize değildir. Kısa süreli Hırvatistan vizeleri ile ülkede çalışılamaz ve herhangi bir ticaret faaliyetinde bulunmak yasaktır.

 

Bu nedenden dolayı, doğrudan Hırvatistan konsolosluğuna kişi başvuru yaparak çalışma vizesi ve ticari faaliyet vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Hırvatistan vize davetiyesi olan, Hırvatistan ticari vize ve aile ziyareti vizesi başvurularında bulunması gerekmektedir. Her iki tür vize başvurusunda da kişi ya da tüzel kişi tarafından Hırvatistan’da kişiler davet edilecek kişi ya da kurum yetkilisi tarafından doldurulup imzalanması ayrıca gerekmektedir.

 

Ayrıca kişi tarafından gönderilmiş olan daveti aile ve arkadaş ziyarete vize başvurusu içerisinde kurum tarafından gönderilen davetiye Hırvatistan ticaret vizesi başvurularında faaliyet göstermektedir. Ayrıca Hırvatistan vize işlemleri başvuru yapacak olan kişi şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir. Hırvatistan vize başvuruları adına randevu ile kabul edilmekle olmakla beraber, kişi ayrıca şahsen parmak izi ibrazını vermesi zorundadır.

 

Ancak işi daha önceden almış bir Schengen vizesinin geçerlilik süresi dolmuş ise ancak parmak izinin Schengen sınırları içerisinde geçerli ise, tekrardan Hırvatistan vize başvurusunda parmak izini vermesi zorunlu bir şarttır. Ayrıca işlemleri yetkili firmalar aracılığı ile gerçekleştirle bilmektedir ancak parmak izi verme işlemi için kişi bizzat konsolosluğa ya da yetki sahibi olmuş olan vize başvuru merkezine ya da vize başvuru firmalarına bizzat gitmesi gerekmektedir.

 

Ayrıca bu zorunlu bir işlemdir. Hırvatistan ülkesi Schengen bölgesinde yer almadığından dolayı, seyahat sağlık sigortası dünyada ve tüm Avrupa ülkesinde Kesinlikle geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca kişinin seyahat sağlık sigortasının üzerinde ise kesinlikle Hırvatistan ülkesini ibaresi geçmek zorundadır. Ayrıca kişinin seyahat sağlık sigortası da 30.000 Euro teminatlı olması şarttır.

Hırvatistan Uzun Süreli Vizesi S.S.S

Hırvatistan uzun süresi vizesi nasıl alınır?

Hırvatistan uzun süreli vize başvuruları başvuru sahibi tarafından Hırvatistan konsolosluklarına başvuru formunun doldurulması ve randevu alınması suretiyle yapılmalıdır. Uzun süreli vizenin alınmasını takiben Hırvatistan’ dan oturum izni çıkartılmalıdır.

Hırvatistan oturum izni hangi durumlarda verilir?

Hırvatistan oturum izni, Hırvat vatandaşı ile evli olanlara, Hırvatistan’ da çalışmak isteyip de bir firma ile iş sözleşmesi imzalamış olanlara, Hırvatistan’ da üniversite eğitimi gibi uzun süreli eğitim alacak olanlara, ERASMUS hibe programı ile Hırvatistan’ da öğrenim görecek olanlara ülkede kalacakları süre zarfında en fazla 1 yıllığına verilir ve her yıl yenilenir.

Hırvatistan çalışma vizesi nasıl alınır?

Hırvatistan’ da çalışmak isteyenlerin öncelikle Hırvatistan konsolosluklarına şahsen müracaat ederek, uzun süreli Hırvatistan vizesi almaları gerekmektedir. Hırvatistan’ da çalışmak için uzun süreli vize ile ülkeye gidilmeli ve ikamet edilecek bölgedeki polis idaresinden 1 yıllık oturma izni çıkarttırılmalıdır. Hırvatistan’ da çalışmak için uzun süreli vize almak isteyenlerin karşı ülkedeki bir firmadan iş sözleşmesi ve davetiyesinin olması şarttır.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu