Hırvatistan Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Hırvatistan Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Hırvatistan Konsolosluk İşlemleri

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Hırvatistan Konsolosluk İşlemleri

Hırvatistan konsolosluk işlemleri, 1 Nisan 2013 yılı itibari ile Avrupa birliği üyesi ülkeler statüsüne gelmiştir. Vize uygulamasını başlamış oldu annen itibaren, Hırvatistan ikisi de seyahat etmek isteyen Türkiye sınırları içerisinde bulunan vatandaşların bu seyahati gerçekleştirmeden önce Hırvatistan vizesi alma zorunluluğu talep edilmektedir.

 

Hırvatistan vize işlemlerini bulunacak olan Türkiye sınırları içerisinde ki kişiler, Ankara’da bulunan Hırvatistan Büyükelçiliği Ve İstanbul ilinde bulunan Hırvatistan Başkonsolosluğu ya da Hırvatistan Konsolosluğu tarafınca yetki sahibi edilmiş olan vize başvuru merkezine ya da vize başvuru firmaları tarafından aracılık sayesinde başvuru yapılabilmektedir.

 

Geçerli ve çok girişli bir Schengen vizesi ne sahip olan veya Schengen üyesi ülkelerde geçerli bunlar engel oturumu izni olan kişiler yeşil, gri ve kırmızı pasaporta sahip olan kişiler vizeye tabi tutulmamaktadır. Hırvatistan vize başvurusu İstanbul ili dışarısında Ankara, Antalya, Gaziantep ve İzmir ilinde başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir.

 

Hırvatistan vize başvurularında Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Gaziantep’ten yapılacak olan başvurularda evraklıklar farklılıklar gösterebilmektedir. Kişinin ikamet bölgesine göre hazırlaması gereken evraklar farklılık göstermektedir ve kişi bu evrak listesini teyit etmek durumundadır.

 

Hırvatistan Vizesi Schengen Ülkelerine Dahil Midir?

Hırvatistan vizesi, Schengen vizesi olmamak ile beraberinde Schengen vize ile Hırvatistan ülkesine giriş yapılabilmektedir. Bize başvuruda esnasında talep edilecek olan evrakları istinaden, Schengen vizesi aldığını talep edilen evraklar çok fazla benzerlikler göstermektedir.

 

Hırvatistan bize sana normal bir prosedür çerçevesi içerisinde yapılacak olan başvurular beş gün ya da 60 gün aralığında sonuç vermektedir. Hırvatistan Konsolosluğu, Hırvatistan ikisini trance geçiş ya da 180 gün içerisinde bulunacak 90 gün bazı süreyi aşmamak koşulu ile seyahatlerde kısa süreli bir vize uygulaması yapmaktadır.

 

Transit, ticari, turistik veyahut herhangi başka bir amaç doğrultusunda seyahat gerçekleştirilecek olan kişiler tek ya da çoklu vize verilebilmektedir. Seyahat süresi özel koşullara bağlı gösterdiğinden dolayı farklı değişiklikler sağlamaktadır. Ancak bu süre 5 yılı aşmamak koşulu ile yapılmaktadır.

 

Hırvatistan Vizesi Muafiyet Şartları

Hırvatistan ülkesinde vize şartnamesi çeşitli bir tüzük ya da yönetmelik çerçevesi içerisinde hazırlanmıştır. Bu nedenden dolayı bu uygulamaya göre 22 Temmuz 2014 tarihi bari ile verilmiş olan karar ile beraberinde Schengen vize sahip olan kişiler ile Kıbrıs, Romanya ve Bulgaristan vizesi bunun beraberinde oturum izni bulunan olan kişiler Hırvatistan Konsolosluğu tarafınca vize talep edilmemektedir.

 

Hırvatistan ülkesinin vatandaşlarının ailesi eşi ya da çocukları, Avrupa ekonomik alanı üyesi ülkelerin vatandaşlarının aileleri, resmî seyahatler gerçekleştirecek olan diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olan bireyler, 12 yaşın altında bulunan çocuklar, eğitimlerinin doğrultusunda seyahat gerçekleştirmek isteyen öğrenciler ile bu öğrencilere eşlik eden öğretmenleri ya da okul müdürleri, bilimsel araştırma yapmak amacı ile Avrupa birliği ile üyelerine seyahat gerçekleştirmek isteyen üçüncü ülke vatandaşları araştırmalar doğrultusunda Avrupa Ülkesine iyi olacak ülkeler tarafından kısa bir süreli tekzip vize kolaylığından faydalanan üçüncü ülke vatandaşlarına araştırmacıları, sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenecek olan seminer, konferans, kültürel bir faaliyet ve benzeri yerlere gidecek olan kişiler 25 yaşından küçük kişilerden vize talep ücret alınmamaktadır.

 

Hırvatistan Vize Türleri Nelerdir?

Hırvatistan bize türleri, tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan iki ya da daha çok girişli bir kısa tür vizedir. Ki geçerliliği bulunan ve 3 aydan daha uzun süren seyahatler nedeniyle Schengen ilgili tarafından verilmiş olan uzun süreli vize.

 

Yetkili devletler tarafınca verilmiş olan oturum izni, iki ya da daha çok girişli Bulgaristan, Romanya ilkesi, Kıbrıs ilkesi ya da oturma iznine sahip olan kişilerden 180 günlük süre içerisinde bundan 90 günü aşmamak koşulu ile seyahat gerçekleştirecek olan kişilerden biz de talebinde bulunmamaktadır. Hırvatistan Konsolosluğu bunun yanı sıra Avrupa birliği ya da Avrupa ekonomik alanı ve herhangi birine ait bir pasaport, geçerli bir ikamet kartı sahipleri olan kişiler ise birlikte seyahat edecek olan kişilere de vizesiz seyahat olanakları sağlamaktadır.

 

Hırvatistan Vize ücreti ne kadardır?

Hırvatistan vize ücreti, kişinin başvuruda seyahatinin planlaması dahilinde değişiklikler göstermektedir. Hırvatistan vize başvurularında zorunlu bir kurye giderleri olabilme hizmeti bulunmaktadır.

 

Hırvatistan Vize Harç Ücretinden Muaf Olan Kişiler Kimlerdir?

Ülkesinde vize harç ücretinden muaf olan kişiler Hırvatistan vatandaşlarının eşleri ve çocukları, Avrupa ülke vatandaşları aile fertleri, 12 yaşını doldurmamış olan çocuklar, mesleki durumlara göre görevin vermiş olduğu seyahat eden diplomatik ve hizmet pasaportu olan kişileri sahipleri, Hırvatistan ülkesini öğrenim görmek amacıyla seyahat edecek olan öğrenciler, bilimsel araştırma doğrultusunda, Hırvatistan ülkesine seyahat edecek olan üçüncü ülke vatandaşlarına Avrupa birliği ülkesi tarafınca kısa vadeli bir olanak sağlaması bilimsel araştırma nedeniyle seyahat edecek olan yabancı vatandaşları muaf olarak tutulmaktadır.

 

Bunun yanı sıra kahramanca gitmeyecek, maddi bir beklenti içerisine girilmeyecek kuruluşlar tarafından planlanmış olan seminerlerin ve kültürel Faaliyetlerin ve 25 yaşını aşmamış olan kişiler vize Ücretinden muaf tutulmaktadır.

 

Başvuru Sırasında Dikkat Edilecek Etmenler

Hırvatistan vize başvurusuna dikkat edilecek etmenler arasında, Hırvatistan herkese vize başvuruları sırasında ibraz edilecek olan seyahat sağlık sigortasında Hırvatistan ülkesini ibaresinin geçmesi zorunludur. Hırvatistan Büyükelçiliği veyahut Hırvatistan konsolosluğuna vize başvurusunda bulunacak olan şahıslar, vize nedeni için öngörülmüş olan uyum şartlarını yerine getirmek durumundadır.

 

Hırvatistan konsolosluğuna vize başvurusunda bulunacak olan şahısların konsolosluk tarafınca talep edilmiş olan gerekli görülen evrakların yanında konsolosluk tarafından hazırlanacak olan vize başvuru formu eksiksiz ve kendi bilgileri ile uyumlu olacak şekilde bunun yanısıra İngilizce bir dilde doldurup ibraz etmesi gerekmektedir. Hırvatistan Konsolosluğu vize başvurusunda yapacak olan seyahatin, Nedenine göre farklılıklar göstermesinden dolayı farklı belgeler talep edilebilmektedir. Ayrıca gerekli durumlarda görülmesi takdirinde, biz evrakları ek olarak davetiye ya da garanti mektubu tarzında evraklarda yetkili makamlar tarafından talep edilebilmektedir.

 

Hırvatistan ülkesine seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler ülkeye giriş esnasında talep edilmesinin halinde, karşı seyahat mektubu ya da evrakların kopyalarını yanında bulundurması muhakkak tavsiye edilmektedir. Ayrıca bunların tüm yanı sıra, Hırvatistan Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu, başvuru yapacak olan kişinin mülakat için davet edebilme hakkına sahiptir.

 

Daha fazla bir ek vergi istemesi ya da onaylı tercümesini yanı sıra uluslararası onaylamalarında belgesini talep edebilmektedir.

 

Hırvatistan ticari vize başvurusunda ibraz edilecek olan tüm belgelerin herhangi 1 saat dili ya da bu bilgiler doğrultusunda kişinin tutarsız bilgileri ibraz edilirse kişi hakkında cezai işlemler uygulanabilmektedir. Ayrıca Hırvatistan başvurusu ednasında ibraz edilecek olan bilgilerin otel rezervasyon onaylanan vizeden sonra iptal edilmiş ise verilen olan vizenin geçerli kesinlikle getirilmektedir.

 

Hırvatistan Vize Davetiyesi Nedir?

Hırvatistan vize davetiyesi ticari vize ya da Aile ve arkadaş vizesi başvuruları sırasında gereken bir vize davetiye türüdür. İki türde de vize başvurusunda bulunacak olan kişiler ya da başka taraftaki kişiler tarafından Hırvatistan ülkesine kişileri davet edecek olan kişi ya da kurum yetkilisi tarafınca doldurulup imzalanması mecburidir.

 

Şahıs tarafından gönderilecek olan daveti aile ve arkadaş ziyareti vize başvurusu esnasında, yetkili kurum tarafından gönderilecek olan davete Hırvatistan ülkesini ticari vize başvuruları esnasında kullanılmaktadır.

Hırvatistan Konsolosluk İşlemleri S.S.S

Hırvatistan konsoloslukları çalışma saatleri?

Hırvatistan Konsoloslukları çalışma saatleri, güncel durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği çalışma saatleri; Haftaiçi 09.00-17.00 arasındadır. Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu ise hafta içlerinde vize işlemleri için 09.00-12.00 arası, konsolosluk hizmetleri için ise 08.00-17.00 arasında hizmet vermektedir.

Hırvatistan konsoloslukları görev bölgesi?

İstanbul resmi dış temcilciliği ülkemizde iki tanedir. Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesi; , İstanbul, Afyon, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Bolu, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Aydın, Balıkesir, Manisa, Tekirdağ, Uşak, Zonguldak, İzmir, Muğla, Sakarya, , Denizli, Edirne’ dir. Bu iller dışında kalan bölge ile Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği ilgilenmektedir.

Hırvatistan fahri konsoloslukları vize başvurusu alır mı?

Hırvatistan’ ın vize başvurularını kabul ederek değerlendiren dış temsilcilikleri Hırvatistan İstanbul Başkonsolosluğu ile Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği’ dir. Hırvatistan İzmir ve Antalya fahri konsoloslukları vize başvurularının alınması, değerlendirilmesi ve sonuca bağlanmasında yetkili değildir.

Hırvatistan’ ın fahri konsoloslukları var mı? Hangi görevlerle ilgilenir?

Ülkemizde iki tane Hırvatistan fahri konsolosluğu bulunmaktadır. Hırvatistan İzmir fahri konsolosluğu ile Hırvatistan Antalya fahri konsolosluğu, bölgelerinde bulunan Hırvat vatandaşlarının ölüm, evlilik gibi vatandaşlık işlemlerini yürütmekte gerektiğinde vatandaşlık haklarının korunması konusunda Hırvat’lara destek olmaktadır.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu