Hırvatistan Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Hırvatistan Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Hırvatistan Aile Birleşimi

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Hırvatistan Aile Birleşimi

Hırvatistan aile birleşimi adına yapılacak olan vize başvurusu bizzat yetkili makamlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Avrupa’nın en köklü ülkelerinden sadece bir tanesi olan ve bir çok Türkiye sınırları içerisinde bulunan vatandaşların yerleşmeyi arzuladığı Hırvatistan da bazı imkanların değerlendirmesi ile daha pratik bir şekilde ülke içerisinde ikamet sağlığına bilmektedir. Örnek verecek olursak, bir Hırvatistan Vatandaşı ile evli olacak bir Türkiye Vatandaşı, Hırvatistan ayla birleşimi vizesi talebinde bulunabilme hakkına sahiptir.

 

Ayrıca Türkiye sınırları içerisinde bulunan vatandaş olarak Türkiye’de ikamet eden çocuklar da aileleri ile beraber Hırvatistan ülkesinde yaşamak adına bu vizeyi talep etme haklarına da sahiptir. Dünyanın pek çok ülkesi aile birleşimi vizesi talep etmektedir. Hırvatistan ise bu konuda farklı bir yol uygulayarak kapsamlı bir evrak  listesi sunmaktadır.

 

Bu liste içerisinde bulunan:

Başvuru işlemleri için hazırlanacak olan Schengen vize başvuru formu yani, form başvuru sahibi tarafından doldurulacak bir şekilde en alt kısma imza satılmadı ayrıca iki kopya şeklinde sunularak yetkili makamlara beyan edilmesi gerekmektedir. Üç adet istenilen ölçüleri niteliğinde kişinin güncel son üç ay içerisinde çekmiş olduğu, arka fonu beyaz ve herhangi başka bir noktada kullanılmamış olan biyometrik fotoğrafın dosya içerisinde bulundurulması gerekmektedir.

 

Ayrıca son on yıl içerisinde hazırlanmış, en az üç ay süreyle daha geçerliliği mevcut olan ve beraberinde en az iki adet boş sayfasını bulundurulmuş ve yıpranmış bir pasaport belgesi ile başvuru yapılması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin, nüfus müdürlükleri tarafından alınmış olan nüfus cüzdanı belgesi de fotokopi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir. Yine bunun yanı sıra, yabancı bir uyruklu eşinin bilgileri de bulundurulacak bir şekilde Uluslararası evlenme kayıt örneği de dosya içerisine konması gerekmektedir.

 

Ayrıca 18 yaşından küçük Türkiye sınırları içerisinde bulunan Türk vatandaşları için anne ve baba tarafından imzalı bir şekilde onaylanacak muvaffakatname gerekmektedir. 16 yaşında evlilik gerçekleştirmek isteyen kişiler ise hazırlanacak olan Hırvatça tercüme edilmiş bir mahkeme kararının bulundurulması gerekmektedir. Hırvatistan ülkesinde vatandaş olan eşin doğum belgesi ve başvuran kişinin ise daha önceden yapmış olduğu evlilikler var ise bu evlilikleri dayı boşanma kararının ya da ölüm ilanının sunulması gerekmektedir.

 

Hırvatistan ülkesinde başvuru yapacak kişi dil seviyesinin yeterli seviyede olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Hırvatistan ikisinde yine evlilik gerçekleştirmek talep ediliyor ise, her iki kişinin de uluslararası doğum kâğıt örneğini dosya içerisinde sunulması gerekmektedir. Hırvatistan ülkesinde evlilik gerçekleştirmek adına her iki eşin de, Hırvatistan evlendirme dairesinden alınmış olan ya da Türkiye sınırları içerisinden alınan Uluslararası evlenme ehliyet belgesi kesinlikle başvuru dosyası içerisinde yer alması gereken sadece etmenlerden bir tanesi.

 

Hırvatistan Konsolosluğu tarafınca, talep edilmiş olan bu vergiler şahsen hazırlanmalıdır. İnternet üzerinden randevu alınarak ve randevu verilmiş olan saatin ve günün de görüşmeye kişinin mutlaka gitmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra Hırvatistan Konsolosluğu baz durumlarda ek evrak talebinde bulunabilme hakkına sahiptir. Ayrıca bu tüm belgelerin ise Hırvatça tercümesini isteyebilme hakkına da sahiptir. Bu kapsamları içerisinde başvuru işlemleri en az birkaç ay gibi bir süre almak ile birlikte onay verilecek olan vize, yine konsolosluk üzerinden temin edilmektedir.

 

Hırvatistan vize ücreti

Hırvatistan vize ücreti ise başvuru yapılacak vize türüne göre farklı değişkenlikler göstermesi mevcuttur. Vize danışmanlık ücretleri ve evrak tesliminde kullanılacak olan kurye ve kargo bedelleri ekstra hizmete tabi bir şekilde tutulmaktadır.

 

Hırvatistan ilkesini vatandaşların eşleri ise, Avrupa ekonomik alanı üyesi devletlerin vatandaşlarının aile fertleri, 12 yaş altında bulunan çocuklar, diplomatik ve hizmet pasaport sahibi olan kişiler, öğrenciler, bilimsel araştırma yolu ile gidecek olan araştırmacılar vizeden muaf tutulmaktadırlar. Hırvatistan’da düzenlenecek ve kâr amaçlı olmayan kültürel ya da sportif organizasyonlara, seminer ve konferanslara gidecek olan kişi 25 yaşın doldurmamış katılımcılar da asistanı vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

 

Aile Birleşimi Vizesi Detayları

Aile birleşimi vizesi, Hırvatistan ülkesinde ikamet edecek olan eşin ya da üçüncü dereceye kadar olan akrabaların yanına yerleşmek amacıyla alınacak bir vize türü olarak belirtilmektedir. Ya da henüz reşit olmayacak çocuklar adına alınan bir vize türüdür.

 

Ulusal vize kapsamı içerisinde değerlendirilmektedir. Hırvatistan ülkesinin Vatandaşı olan biriyle evlenir misin akabinde alınabilecek gibi, uzun süredir Hırvatistan’da ikamet eden biri ile evlenme durumunda da alınabilen bir vize türü olarak bilinmektedir. Evliliğin Hırvatistan ülkesini yapılmış olması muhakkak zorunludur. Türkiye sınırları içerisinde yapılmış olan evliliklerde ise ek belge ve prosedürleri ihtiyaç vardır.

 

Ayrıca sadece evlilik durumunda elde edilmemektedir. Daha önceden evinizmiş ve eşlerden birisi uzun yıllardan beri Hırvatistan’da yaşıyor İse ve bunun beraberinde de reşit olmayan çocuk uzun süredir Hırvatistan ülkesinde ikamet ediyor ise aile birleşimi vizesi ne başvuru yapılabilmektedir.

 

Ayrıca aile birleşimi vizesi 90 günden uzun süre ile verilen bir vize türü olarak kayıtlara geçmektedir. Nereye başvuru konusuna gelirsek, bu vize adına kişiler büyük elçilik ya da konsolosluk gibi kurum ve kuruluşlara başvurmak zorundadır. Yetki sahibi edilmiş olan vize başvuru merkezi ya da firmaları kesinlikle aile birleşimi vizesi gibi, uzun süreli vize tipleri için direkt olarak başvuru kabul etmemektedir.

 

Aile Birleşimi Vizesi Adına Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hırvatistan aile birleşimi vizesi adına gerekli olan evrakların ilk başında başvuru formu gelmektedir. Başvuru yapacak kişi tarafından eksiksiz ve kendi bilgileri ile tutarlı bir şekilde doldurulması talep edilmektedir. Ayrıca başvuruda kullanacak olan başvuru sahibinin pasaportun ise 10 yıl içerisinde alınmış olması seyahat sonrasında da üç ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir.

 

Ayrıca bizden işlenebilir olması amacıyla pasaport sayfalarını 12 adet sayfanın boş bırakılması lazımdır. Ayrıca kişinin biyometrik fotoğraf çektirmesi zorunludur. Son altı ay içerisinde çekilmiş olan ve kendisinin en güncel halini yansıtacak İki adet biyometrik fotoğrafında sunulması gerekmektedir. Bu biyometrik fotoğraflar ise yetkili makamlar tarafından belirtilenmiş ölçüler niteliğinde arka fonu beyaz olacak bir şekilde çekilmesi gerekmektedir.

 

Ayrıca kişinin kimlik fotokopisinin önü ve arka yüzünün fotokopisi çıktısında  başvuru dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir. Kişinin Hırvatça dili bildiğine dair de basit ve yeterli seviyede Hırvatça bildiğine dair belgeleri kesinlikle sunması gerekmektedir. Kişinin sabıka kaydı, Uluslararası evlenme kayıt örneği yani, başvuru sahibinin evliliği Türkiye sınırları içerisinde gerçekleşmiş ise aile cüzdanı Hırvatistan ülkesi adına geçerli sayılmamaktadır. Bu nedenden dolayı kişiler Hırvatistan ülkesinde evlilik işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Bu başvur yapacak iki eşin tüm bilgilerini eksiksiz bir şekilde kaplaması gerekmektedir. Ayrıca kişinin son üç aylık hesap döküm belgesi banka yetkilisi tarafından ıslak imzalı bir şekilde imzalanarak ayrıca imza sirküleri ile birlikte başvuru dosyası içerisine eklenmesi gerekmektedir. Kişinin güncel mevduat tutarı ise en az 5000 Türk Lirası olmak zorundadır.

 

Ek gelir belgeleri mevcut ise yani; eve gayrimenkulün tapusu, araç ruhsatı, kira sözleşmesi gibi fotokopilerin başvuru dosyası içerisinde bulundurulması zorunludur. Tüm bunların yanı sıra kişinin seyahat tarihinden en az bir gün önce başlayacak ve seyahat tarihi sonrasında sona erecek 30.000 Euro teminatlı Schengen bölgesi üyelerinde geçen ve Hırvatistan ülkesinin ibaresi bulunan bir seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.

Hırvatistan Aile Birleşimi S.S.S

Hırvatistan aile birleşimi gerekli evraklar?

Pasaport
Hırvatistan vize başvuru formu
Kimlik ve biyometrik fotoğraf ile tam tekmil nüfus kaydı örneği
Uluslararası evlilik kaydı
Varsa boşanma kayıtları ile mahkeme kararları
Hırvatistan’da yaşayan eşya ait pasaport kimlik kartı ya da oturma izni gibi belgeler
Başvuru sahibinin temel düzeyde hırvatça bildiğini kanıtlayan dil yeterlilik belgeleri
Eşlerin doğum kayıt örnekleri

Hırvatistan vizesi Jamstveno pismo nedir?

Jamstveno pismo, Hırvatistan Cumhuriyeti’ ne yapılacak olan aile ya da arkadaş ziyaretleri ile ticari vize başvurularında Hırvatistan’da yaşayan kişiden ya da firmadan gönderilmesi gereken davet mektubudur. Hırvatistan aile ya da arkadaş ziyareti veya ticari vize başvurularında en önemli evraklar arasında bulunan davet mektubu garantörler tarafından imzalanmış olmalıdır.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu