Hırvatistan Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

  • Ankara
  • Antalya
  • İzmir
  • İstanbul
  • Gaziantep

Hırvatistan Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Hırvatistan Vizesi

1 Nisan 2013 tarihi itibariyle Avrupa Birliği üyesi olan Hırvatistan’ın da aynı doğrultuda Hırvatistan vizesi başvuru şartları değişmiştir. Hırvatistan, hemen hemen her ülke gibi, kendi ülkesine de yapılacak seyahatler için vize gerekliliğini şart tutmaktadır. İlgili belge Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde bulunan Hırvatistan Başkonsolosluğu ya da Hırvatistan Büyükelçiliği gibi resmi kurumlar aracılığıyla alınmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti çıkışlı yeşil pasaport, gri pasaport ya da kırmızı pasaport sahibi kişilerin verilen 180 günlük süre zarfı içerisinde 90 günü geçmedikleri sürece Hırvatistan vizesine ihtiyaç duymadan ilgili ülkeye seyahat hakları mevcuttur. Bunun yanı sıra Hırvatistan’a, üye ülke olmamasına rağmen, Schengen vizesi ile de giriş yapılabilmektedir. Halihazırda Hırvatistan vizesi için istenen belgeler de Schengen vizesi ile çok ufak farklılık göstermektedir.

Schengen vizesi ile oldukça benzerlik gösteren bahsettiğimiz prosedürlerle beraber, Hırvatistan vizesinin temini özünde oldukça kolaydır. Hırvatistan, vize ücretleri en ucuz ve en uygun olan Avrupa Birliği ülkelerinden bir tanesidir. Vize ücretine takılmadan turistik seyahat planlayan kimseler içinse en doğru alternatiflerin başında gelmektedir.

Hırvatistan vize başvurusu Bursa, İzmir, İstanbul, Ankara ve Gaziantep illerinde bulunan resmi merciler aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Başvuru tipine göre çeşitlilik gösteren evrak ihtiyaçlarını resmi Hırvatistan mercileri tarafından yetkilendirilmiş çeşitli firmalar ve üçüncü parti vize merkezleri yardımlarıyla da sağlayabilirsiniz. Başvuru yapacak kişinin, gerekli evraklarla birlikte, şahsi bir şekilde başvurusunu yapması gerekmektedir. İlgili işlemler genellikle 15 ile 21 gün arasında sonuçlanmaktadırlar, bu süre iki ülke arasındaki resmi tatillere ve iş günlere göre artabilmektedir.

Hırvatistan Vize Ücreti

Hırvatistan vizesi turistik, ticari, ziyaret, kültürel, resmi amaçlı ve tedavi amaçlı olmak üzere tiplere ayrılmaktadır. Öğrenciler için, bilimsel amaçlı gidecekler için ya da hizmet pasaportu kullananlar için istenilen ücret ve evraklar da farklı olabiliyor. Hırvatistan Konsolosluğu’na verilen vize ücretinin yanı sıra evrakların hazırlanmasında yardımcı olan çeşitli vize merkezlerine ya da danışmanlık firmalarına da verilen ücretler farklılık gösterebilir.

Hırvatistan vizesi ücretleri genellikle Euro bazlı olarak temin edildiği için Türkiye’de bulunan kur dalgalanmalarıyla beraber de farklılık gösterebilmektedir. Bu bağlamda, hem seyahatiniz sırasında hem de vize evraklarını tamamlarken, herhangi bir problemle karşılaşmamanız adına kur miktarlarını iyi bir şekilde takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

Hırvatistan vizesi ücretleri turistik amaç için 60 Euro, ticari amaç için 60 Euro, aile ve arkadaş ziyareti için 60 Euro, kültürel amaç için 60 Euro, resmi ziyaret için 60 Euro ve tedavi amacı için 60 Euro şeklinde belirlenmiştir. Bütün bu listelenen ödemeler üçüncü parti danışmanlık firmaları ya da vize merkezleri tarafından alınan ücretlere dahil değildir. Bunun yanı sıra on iki yaşının altındaki çocuklardan da vize belgeleri istenmemektedir.

Hırvatistan vizesi için gerekli evraklar , Hollanda vizesi için gereken evraklar ile benzerlik göstermektedir.pasaport, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, nüfus kayıt örneği, finansal durumu gösteren evraklar, maaş bordosu, seyahat sağlık sigortası ve seyahat belgeleri olarak sıralanabilir.

Biyometrik fotoğrafın en az 6 ay içerisinde çekilmiş olması, pasaportunsa on yıldan eski olmaması gerekiyor. Finansal durumu gösteren evraklardaysa üç aylık banka dökümünün ve yetkili makamlar tarafından atılan ıslak imzaların da mevcudiyeti şarttır. Emekliler için emekli maaşı hesap dökümü, öğrenciler içinse kendilerine sponsor olacak ebeveynlerinden herhangi birinin seyahat masrafları gibi giderlerini karşılayacak olan miktarı bankalarında göstermeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra alınan sağlık sigortasının da 30000 Euro teminatlı olması gerekmektedir, yetkili merciler tarafından 20 Euro karşılığında alınabilir.

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu